Han har en het höst framför sig. Ska bland annat möta Cristiano Ronaldo.
I dag hälsade Tobias Sana på eleverna i Änglagårdsskolan.
– Fotboll är bäst, men glöm aldrig att skolan är viktigast, sa han till alla tjejer och killar.
Tidigare i somras lämnade Tobias Sana IFK Göteborg för att spela med holländska Ajax. "Tobbe Trollkarl" har fått en drömstart med tre mål i ligan och ska senare i höst spela Champions League med motståndare som Dortmund, Real Madrid och Manchester City.
Då det utländska ligaspelet har ett kortare uppehåll för VM-kval passade Tobias på att åka hem till sitt Göteborg och bland annat titta in på Änglagårdskolan efter en visit på Kamratgården. "Tobbes" första fråga till eleverna var:
– Hur går det med pluggandet? Kom ihåg att det alltid är nummer 1 i er ålder. Man ska sköta sin träning, men även göra sina läxor. Glöm inte det.
Jättekul att han kommer och hälsar på. Tobias är en förebild som visar hur långt man kan gå.
Eleverna var å andra sidan nyfikna på vilken bil Sana rattar som välbetalt utlandsproffs? Och hur det ska bli att möta Ronaldo och Real Madrid?
– Jag är tvungen att köra en Mercedes, det gör alla i Ajax. Att få möjlighet att spela Champions League mot tre världslag känns grymt inspirerande.
Efter en dryg timme på fredag eftermiddag var det dags för elever att åka hem efter en vecka fylld med fotboll och plugg. Tobias hade fler vänner och familj i sin gamla hemstad att besöka.
Cecilia Andersson, rektor på Änglagårdsskolan, var förstås nöjd med gästen som rundade av inför helgen.
– Jättekul att han kommer och hälsar på. Tobias är en förebild som visar hur långt man kan gå. Dessutom en mogen man som poängterar vikten av att plugga.