annons

"Nu är det bara att

köra i en vecka"

Publicerad: 2012.10.27 Ändrad: 2012.10.27
Loading...
Close Play Pause Sound
00:00:00 --:--
--
Senaste klippen  
     

    Borta, men ändå hemma.
    – Ska bli kul att för första gången komma till Behrn Arena med en annan klubb, säger Nordin Gerzic.


    Tre omgångar återstår av allsvenskan. Örebro borta i morgon, Helsingborg på Olympia i veckan och avslutning då Djurgården kommer på besök till Gamla Ullevi nästa helg.
    – Nu är det bara att köra i en vecka. Matchen mot ÖSK är förstås extra kul för min del. Förhoppningsvis sitter det en del bekanta på Behrn Arena, säger Nordin Gerzic, tillbaka efter avstängning, sedan Blåvitt kört ett timslångt pass på konstgräset i Skatås inför det som väntar.

    I solsken och med många åskådare bredvid planen. Blåvita 14-åringar tog plats efter träning i Delsjöhallen för att studera sina äldre klubbkompisar. Peter Sundberg (Alltid Blåvitt) och Guld–Alex var – som jämnt – närvarande. Vi såg även handbollsliraren från Sävehof, Tobias Albrechtsson, nyfiket kika på grabbar som använder fötterna istället för händerna. Pappa Azualy missar sällan en helgträning. 

    På den andra planen charmade Qvidings yngsta förmågor publiken då Alvbåge och kompani hade vätskepaus. Efter uppvärmning och kvadraten väntade spel på halvplan i högt tempo. Robin Söder dunkade upp 1–0 i krysset till orangegänget. Mattias Bjärsmyr kvitterade på nick efter hörna för de utan västar.
    – Men vi var klart bättre och skulle vunnit det här, muttrade "Bjärs" efteråt.

    På den andra planhalvan såg vi det som kanske gladde mest i höstsolen. Erik Lund sprang, gjorde riktningsförändringar och jobbade försiktigt med boll och trivdes alldeles förträffligt. 
    – Andra gången jag kör ute efter min korsbandsoperation. Det känns fantastiskt och jag ligger väldigt väl framme i min rehabilitering.

    Vi har en bra träningsvecka bakom oss och ska avsluta det här snyggt.

    Lund körde tillsammans med Mikael Dyrestam och sjukgymnasten Fredrik Larsson. Joel Allansson joggade på egen hand och finns inte med i truppen till Örebro. Höftproblemen är helt enkelt för besvärande. 
    – Pontus Farnerud är sjuk och spelar inte heller. Förhoppningsvis är båda tillbaka till onsdagens match mot Helsingborg, meddelar Larsson.

    Även om söndagens motståndare redan är degraderade vet Blåvitt om vad som väntar. Assisterande tränaren Magnus Edlund:
    – De senaste matcherna har gett Örebro energi. De vet om förutsättningarna inför 2013 och vill vara på rätt väg redan i höst. Duktiga offensivt och det gäller att vi ser upp. För oss handlar det om att få ihop vår organisation med aggressiviteten. Senast mot AIK fungerade det förstnämnda men inte det andra.

    Edlund fortsätter:
    – Allt hänger ihop. Med en fungerande defensiv får vi också en bra offensiv. Vi har en bra träningsvecka bakom oss och ska avsluta det här snyggt.

    I truppen hälsar vi Nicklas Bärkroth tillbaka efter sin knäoperation. "Bärk" har visat prov på ovanligt gott läkkött och det som sades vara en förlorad höstsäsong har med vilja och ambition blivit något annat och en möjlighet till spel i tre allsvenska matcher.

    Truppen:
    John Alvbåge, Erik Dahlin, Emil Salomonsson, Kjetil Waehler, Jonathan Azulay, Mattias Bjärsmyr, Hjalmar Jonsson, Logi Valgardsson, Robin Söder, Stefan Selakovic, Daniel Sobralense, Sam Larsson, Philip Haglund, Tobias Hysén, Nordin Gerzic, Hannes Stiller, David Moberg Karlsson, Jakob Johansson, Nicklas Bärkroth.

    Hör Sam Larsson och Magnus Edlund inför matchen.

    Cupfinal – 3 dagar kvar

    I dag landar IFK Göteborg efter matchen mot Gef...

    13-05-23
    En okej insats mot Gefle

    En hygglig arbetsinsats. Inte mer. Inte mindre....

    13-05-22
    Farnerud tillbaka i starte...

    20 minuters inhopp mot Kalmar FF. Nu är Pontus ...

    13-05-22
    Klart "Tobbe" fick plats

    Tre landskamper på nio dagar, varav två med VM-...

    13-05-22
    Grattis säger vi till Tom...

    I dag fyller Tommie Elgestål 60 år. Hur han fir...

    13-05-22
    DMK i EM–kvaltrupp

    I juni spelar det svenska landslaget för pojkar...

    13-05-22
    Kjetil tillbaka i landslaget...

    Han har varit grym i vår. Det har även norske f...

    13-05-22
    Faltsetas med i truppen

    031-motstånd för andra matchen i följd. Mot Häc...

    13-05-22
    "Bra saker när man fört...

    Gefle borta – en svår uppgift. Som IFK Göteborg...

    13-05-21
    En god kamrat har lämn...

    KARLSROFÄLTET En god kamrat har lämnat oss, ...

    13-05-20 1 kommentarer
    Jonathan vann biljetter

    Inför varje match kan IFK Göteborgs supportrar ...

    13-05-20
    Först Gefle, sedan Djurg...

    En intensiv – och intressant – vecka väntar. Fö...

    13-05-20
    Cupladda med Radio Blå...

    Hur mycket göteborgare har Mikael Stahre blivit...

    13-05-20
    "Tobbe" hjälte i stabil s...

    Tobias Hysén blev stor matchhjälte när Kalmar b...

    13-05-19
    Stahre: ”Läktarstödet på...

    De senaste veckorna har uppmaningarna om att ta...

    13-05-19
    Förlust mot Brescia

    Uddamålsförlust hade räckt mot Brescia. Det ble...

    13-05-19
    Blindbocken

    Vid dagens match mot Kalmar FF är det åter dags...

    13-05-19
    Vinst mot Atalanta

    IFK U19 svarade för en riktigt vass insats mot ...

    13-05-18 1 kommentarer