annons

Nu är

Kamratgården

invigd

Publicerad: 2012.03.18 Ändrad: 2012.03.18
Loading...
Close Play Pause Sound
00:00:00 --:--
--
Senaste klippen  
     

    13.10 täcktes Kamratstenen av, en minut senare var det dags att klippa bandet.
    Härmed är Nya Kamratgården invigd.


    Ett par tusen valde att tillbringa söndagen 18 mars i vacker Delsjöterräng. Där fanns många blåvita profiler och ännu fler anhängare till föreningen. A-truppen, som kom hem från Turkiet sent på lördag kväll var pigga och på tårna. Dessutom flinka autografskrivare.

    I vimlet fanns även en rad före detta storspelare. Bertil "Bebben" Johansson, "Fölet" Berndtsson, Glenn Holm, Björn Ericson, Ruben Svensson, Tord Holmgren, Donald Niklasson, Jerry Carlsson, Thomas Ravelli, Niclas Alexandersson, Mikael Nilsson, Bengt Andersson och Magnus Erlingmark var några vi såg.

    Glenn Holm gick den guidade visning som skapade köer, vilka sträckte sig hundratals meter. Han var imponerad av de förutsättningar som IFK Göteborg numera har. 
    – Helt fantastiskt.

    Även Thomas Ravelli uppskattade en anläggning som kanske saknar motstycke i hela idrotts-Sverige. 
    – Dagens spelare har fått det bra. Men jag tror vi hade bättre och fler fester...

    Totalt var 1395 personer nyfikna att gå husesyn och ytterligare ett stort antal nöjde sig med att vara med utanför. På Kamratgårdsvägens grus kom och gick det grupper i en strid ström mellan 11.00 och 15.00. 

    Blåvittshopen hade fullt upp inne i matsalen. På baksidan stod Jakob och "Ludde" från P98 och delade ut årsböcker. Det bjöds på fika och godis. Då blåvita Göta Lejons ungdomsorkester tågade fram med "När Änglarna marscherar in" började det närma sig högtidlig invigning.

     Där fanns många blåvita profiler och ännu fler anhängare till föreningen.

    IFK Göteborgs ordförande Kent Olsson höll tal och sa: 
    – Det är en stor dag i föreningens historia. Jag har varit med här sedan 1978 och det var med stor vördnad vi tog ett beslut om att riva det som varit för att bygga nytt. Må den bringa lycka och välgång.

    Hedersordförande Gunnar Larsson pratade också till alla och hade vid sin sida Åke Andersson, som fanns med i styrelsen i slutet av 50-talet och var den som kom på och drev en idé om att bygga den första Kamratgården, som stod klar hösten 1961. Åke är arkitekt och ritade själv den gamla byggnaden.

    Marknadschef Andrej Häggblad, initiativtagare till Kamratstenen där blåvita legendarer med fler än 200 a-lagsmatcher för evigt är inskrivna tillsammans med andra som tecknat sig för en plats, avtäckte själv monumentet.

    Vi fick vara med och hylla Kjell Gunnarsson och Lars Johannesson, den senare son till förre ordföranden, kommunpolitikern Erik Johannesson, som var en stor anledning till att IFK Göteborg överhuvudtaget fick lov att bygga i den vackra miljön för mer än 50 år sedan.

    Ceremonien avslutades med "Snart skiner Poseidon", där bland andra Nordin Gerzic sjöng med från första till sista versen. Göta Lejon gick sedan iväg spelandes "Heja Blåvitt".'

    Det var vår i luften. Det var blåvit vår i luften. 

    Samtliga bilder tagna av Peter Appelgren

    "Tobbe" hjälte i stabil s...

    Tobias Hysén blev stor matchhjälte när Kalmar b...

    13-05-19
    Följ oss direkt från Ga...

    Häng med i vårt digitala matchprogram och få se...

    13-05-19
    Förlust mot Brescia

    Uddamålsförlust hade räckt mot Brescia. Det ble...

    13-05-19
    Blindbocken

    Vid dagens match mot Kalmar FF är det åter dags...

    13-05-19
    Vinst mot Atalanta

    IFK U19 svarade för en riktigt vass insats mot ...

    13-05-18 1 kommentarer
    "Det gäller att förbereda...

    En intensiv och häftig period väntar. Kalmar FF...

    13-05-18
    Utmaningen

    Är du bättre på rockring än spelarna i a-laget?...

    13-05-18
    Stahre: ”Läktarstödet på...

    De senaste veckorna har uppmaningarna om att ta...

    13-05-18
    Energikicken är avgjord

    Tjejer och killar i Änglagårdsskolan är femtekl...

    13-05-17
    En samlares väg till cup...

    Att samla på idrottsmemorabilia är en hobby på ...

    13-05-17
    Över 8 000 bokade till F...

    Två dagar kvar – då är antalet bokade biljetter...

    13-05-17
    U-trupper på internation...

    U19 spelar Dossena Trophy i Italien, grabbarna ...

    13-05-17 1 kommentarer
    Gott hälsoläge i truppen

    Magsjuka och halsont har irriterat den blåvita ...

    13-05-16
    Klubbnålar från 1970-talet

    Historisk forskning i IFK Göteborgs tjänst kan ...

    13-05-16
    Uppmaning inför Kalmar...

    Hjälp oss att göra söndagens hemmamatch mot Kal...

    13-05-15
    Ny familjefest på söndag

    Vi följer upp förra veckans succé med en ny fam...

    13-05-15
    A-truppen besökte Ener...

    Solen tittade åtminstone fram ibland. På Hedens...

    13-05-14
    Blåvitt på Heden i dag

    I dag går klassturneringen Energikicken in i da...

    13-05-14