Passande nog startade firandet prick klockan 19.04 vid minnesstenen på Karlsrofältet nära Linnéplatsen. IFK Göteborgs ordförande Kent Olsson inledde med att tacka de krafter som genom förenings historia gjort det möjligt för änglarna att samlas och fira 107 blåvita år. Kent fortsatte med att hylla supportrarna för initiativet med förhoppningen om att det blir en årlig tradition att fira födelsedagar framöver på liknande sätt.
Sällskapet på drygt femtio personer vandrade vidare till Restaurang Aberdeen som ligger ett stenkast i från platsen där föreningen grundades år 1904. Där väntade en frågestund med Kent Olsson, marknadschef Andrej Häggblad, sportchef Håkan Mild och nyförvärvet Emil Salomonsson.
Efter flera timmar av intressanta diskussioner, kring såväl stort som smått, så kan man konstatera att IFK Göteborg är en 107-åring som fortfarande berör och väcker engagemang.
David Moberg Karlsson ut, Stefan Selakovic in. ...
Två veckor – tre EM-kvalmatcher. Mikael Dyresta...
Ett par timmar kvar till derbyavspark. Nedan fö...
Sommarväder, heta derbygäng – och storpublik. N...
Samma gäng som mot Gif Sundsvall (1–2) – efter ...
Han har ätit guldpytt vid ett flertal tillfälle...
Sista veckan innan EM-uppehållet tar vid. Då se...
Gais måndag, Kalmar torsdag – sedan väntar seme...
Inställd lördagsträning, 90 intensiva minuter p...
Två datum som ger oss fantastiska minnen, som s...
Fotbollsfesten är snart här. Måndag 21 maj, 19....
Ledig lördag, träning 15.00 söndag – så laddar ...
Nu på måndag klockan 19.05 sparkar årets första...
IFK vann med 4-1 i en händelserik match mot ÖIS...
Endast en poäng efter mötet mot Mjällby för ett...
IFK Göteborg möter Mjällby på Strandvallen med ...
Han är tveklöst en av de stora talangerna i fot...
Han stod över mot Malmö senast. Mot Mjällby ä...