annons
Försäsongsfester med Gitab

”Var ligger deras Gamla Ullevi egentligen?”

Publicerad: 2010.09.27 Ändrad: 2010.09.27

En lång hemresa efter en förlust är inte alltid så kul. Vi lovar dock att Young Fellows gör även en sådan tung färd både behaglig och minnesvärd.


Gamla Ullevi, 11.33, 26 september 2010:
Prydligt placerad på varje säte i de två bussar som står parkerade utanför vår borg, vårt hem, ligger en påse med godis. Det är inte lördag, men en väldigt speciell söndag.

83 killar och tjejer i åldern 9–14 år ska iväg på sin första bortamatchresa, de är Young Fellows, de är unga och stolta, de är blåa och vita. De är också glada, optimistiska och sugna på sång.  

I höjd med Korsvägen får vi ett tidigt smakprov på god fantasi och en passning som ska komma att få deras förebilder att vara på tårna senare i eftermiddag. 
" Äääldre och sämre, ja ni är äääldre och sämre, äldre och sämre…", låter det i bussen.

Oscar, som är en av 15 deltagare från Azalea på resan, förklarar att de är en ramsa som ska lyfta den stora klacken, den supporterskara som Young Fellows också ska bli en del av så småningom. Hugo Olsson är väldigt förhoppningsfull. Precis som mamma Ulrika och storasyster Linnéa. De ska iväg och se pappa Jonas jobba på bortaplan, det är premiär.

Sandsjöbacka, 11.46:
Carina, en av ledarna för den unga generationen änglar, drar några enkla ordningsregler och förklarar att den som inte följer dem kommer att släppas av i den platta skånska skogen. Ingen blir orolig eftersom alla vet att det som Carina säger ska följas och att hon dessutom är väldigt snäll.

Tänk om vi vuxna kunde lära oss att hålla igen ibland. Då kanske profetian fått stå kvar - och IFK Göteborg faktiskt tagit en ny trepoängare.

En av uppgifterna på färden mot målet är att tippa matchen. På ett papper står det faktiskt Malmö–IFK 2–1, vilket ger undertecknad anledning att kräva en förklaring. Blond och blyg säger en yngling:
– Jag brukar alltid tippa fel, så då kommer ju Blåvitt att vinna mot Malmö. 

Tänk om vi vuxna kunde lära oss att hålla igen ibland. Då kanske profetian fått stå kvar - och IFK Göteborg faktiskt tagit en ny trepoängare. För den blonde ynglingen ändrar sig och vänder på resultatet.  

Halmstad Eurostop, 14.19:
Ett antal hungriga magar har fått sitt. Hamburgare, kyckling, pommes frites, morötter, sallad, nu är energin tillbaka och vi får åter veta att alla heter Glenn i Göteborg och att "åååh, vi är blåvit, blåa, vita från Göteborg..".

Maten smakar bra och IFK Göteborg tackar ödmjukt Svenska Spel, ICA, Joe Farellis och Pernilla Dahlqvist (naturligtvis med på resan) som vunnit en summa pengar i Svenska Spels kampanj Supporterlandslaget och som bestämt att den ska gå till detta ändamål.

Hallandsåsen 14.37:
Vår vän som kör bussen får draghjälp uppför den kraftigt lutande backen som skiljer Halland från Skåne. 
"En busschaufför, en busschaufför, det är en man man gott humör" följs av "Alla vi som älskar Blåvitt klappar nu, klapp, klapp".

Lomma 15.35: 
Nu är det bara ett par mil kvar. Det är dags att börja förbereda sig. Inför resan har tjejerna och killarna fått i uppdrag att fixa en påse vardera med konfetti. De får också varsin IFK-flagga för att visa sin tillhörighet.

Malmö, 15.57: 
Vi rullar in i staden, vi noterar många som ska på matchen, vi vinkar givetvis även till de med en blekare blå färg och jublar högt då vi ser andra änglar promenera mot arenan.  

Arenaområdet, 16.12: 
Många, uppemot 20 000, ska se på matchen, det är köer, det tar tid. En av de underbara unga herrarna på bussen börjar bli otålig, orolig över att missa avspark och utbrister: 
 - Var ligger deras Gamla Ullevi egentligen?

Swedbank Stadion, 16.25:
Vi är på plats snett till vänster om den stora och vuxna klacken. De välkomnar sina yngre bröder och systrar och samspelar sedan med varandra i 90 minuter. Stämningen är underbar, det kan inte ens en sur gammal skånsk gubbe förstöra.  Klart det blir lite deppigt vid 0-1 och 0-2, men en Young Fellows ger så klart aldrig upp, den stöttar sitt lag hela vägen in i mål.

Det är naturligtvis det Tobias Hysén känner då han grymt snyggt gör 1–2 intill den sektion där äkta änglar finns tillsammans med bland andra före detta blåvita spelare som Mikael Antonsson och Oscar Wendt. Den senare ler gott då vi berättar om Young Fellows, om den unga änglageneration och att de fått uppleva sin första bortamatch.
– Vilken härlig grej, säger han, synd att det inte fick med sig någon poäng på hemresan. Men det går nog bra ändå.

Swedbank Stadion, 18.17: 
Matchen är slut, det är dags att packa ihop och åka hem. Kompisarna Sargon och Augin är lite ledsna, men vet också om att det kommer nya matcher.  

Motorvägen utanför Landskrona, 19.03: 
Marie, Josefine och Carina har delat ut baguetter, festis och kryddade strykchips. IFK Göteborgs marknadschef Andrej Häggblad tar tag i kvällens filmvisning. Det är dags att njuta av guldfilmen från 2007.  Det vill säga, i den andra bussen. 
– Sorry, det funkar inte i vår buss. Ni valde helt enkelt looser-bussen. I den andra bussen har de dessutom obegränsat med godis. Men vi har det bra ändå, eller hur?
Jubel? Knappast. 
Buande? Definitivt. 
Nu ordnar det sig. 
Snasklögnen går självklart ingen på. 
Det gör däremot TV:n. 
I en timme är det knäpptyst då en fantastisk säsong rullar fram.
Åtminstone fram till 28 oktober 2007, då det stora jublet bryter ut.

Matchen är slut, det är dags att packa ihop och åka hem. Kompisarna Sargon och Augin är lite ledsna, men vet också om att det kommer nya matcher.

Gamla Ullevi, 22.06: 
Två bussar rullar in framför den stadion som naturligtvis borde ge namn åt alla arenor i fotbolls-Sverige. Marcus är glad det är väckning måndag 07.00 och skolstart 08.00 istället för tvärtom. 
– Då hade jag ju kommit för sent, det får man inte.  

83 pojkar och flickor är naturligtvis inte rakt igenom nöjda, det blir ingen ängel av 1–2. Däremot har de väldigt kul. Och gör gärna om det igen. Vi vuxna som hade förmånen att få följa med kan bara instämma.  

Ett stort tack till de som gjorde resan möjlig. 
Några har vi nämnt ovan, här är fler: 

Föräldrar: 
Christian Johannesson.
Kent Svensson. 
Krister Wallinder. 
Lior Amos. 
Marie Asping. 
Peter Schlegel. 
Pontus Bäckström. 
Martin Godhe. 
Ulrika Olsson.

Från publikrådet: 
Ida Löfgren. 
Erik Gerdén.

Ledare:
Linda Åkerberg. 
Josefine van Ginhoven. 
Pernilla Dahlquist. 
Carina Castilla. 
Jonnie Castilla. 
Lars Förde (Ordningsvakt).

Se även filmen om resan.

Kommentarer kan inte längre lämnas.

5 kommentarer

  1. 28 sep
    Johan Bengtsson

    underbar ide kul att annordna något för dom unga suporter

  2. 27 sep
    Carina Castilla

    Ulf, det här fick du till bra. Var ligger deras Gamla Ullevi egentligen, ja det kan man ju undra hahaha Klockren kommentar.

  3. 27 sep
    Jacob Ahlin

    Härlig artikel, lämnar ett leende på läpparna!

  4. 27 sep
    Marie Asping

    Håller med dig Christian!! Helt fantastisk stämning bland alla killar & tjejer som var med på resan, vilket ös!! Det här måste vi göra om!!

  5. 27 sep
    Christian Johannesson

    Helt grym stämning. Synd att vi inte kunde stå upp och sjunga bara (några griniga gubbar bredvid oss klaga på sång och flaggor!). Vad blir det nästa år?

Oavgjort mot "Kiken"

1–1 (0–0) mot Utsikten gav samtliga spelare i a...

12-02-22
Valberedningen föreslår ...

Inför IFK Göteborgs årsmöte, 5 mars, föreslår v...

12-02-22
Truppen mot Utsikten

Match mot Utsikten – då kommer IFK Göteborg med...

12-02-22
”Tobbe” med mot Kroat...

Det var givetvis väntat. Tobias Hysén har en pl...

12-02-21
Joel i u21- landslaget

IFK Göteborg har med två spelare i u21-landsl...

12-02-21
U21-trupp tas ut onsdag

Ett styrkepass på onsdag förmiddag. Sedan tar M...

12-02-21
Årsmöte 5 mars

IFK Göteborg håller ordinarie årsmöte 5 mars 20...

12-02-21
Klart den vann...

Göteborgspriset till Bästa Film gick inte till ...

12-02-20
Vecka med Hysén-kamp

Efter helgens fotbollsfest på Valhalla väntar e...

12-02-20
Thomas Olsson – årets ...

I dag har supporterklubben haft sitt årsmöte. P...

12-02-18
Fotbollsfest med sköna ...

4–0 (3–0) mot Degerfors. Vackra mål. Storpublik...

12-02-18
Debut för Farnerud

Hemmapremiär på Valhalla. Då blir det blåvit de...

12-02-18
Premiär även i Blåvittsh...

Premiär på Valhalla – och i Blåvittshopen. Nu f...

12-02-18
Avspark 14.00 idag

Vid lunchtid på fredag hade närmare 2 500 perso...

12-02-18 1 kommentarer
Se matchen på webben

För dig som av någon anledning inte har möjligh...

12-02-17
Truppen mot Degerfors

En matchförberedande träning på Valhalla i gott...

12-02-17
Rösta på "Fotbollens sis...

Fredag 17 februari delar Göteborgspriset för Bä...

12-02-16 2 kommentarer
Mjällby lånar Ericsson

Precis som i fjol lånar IFK Göteborg ut sin anf...

12-02-16 1 kommentarer
Över 2000 sålda till lörd...

Lördagens förfest kommer att bli en publiksuccé...

12-02-16
Vinst i u21-premiär

1–0 (0–0) mot FC Trollhättan då IFK Göteborgs u...

12-02-15
Startelvan mot FC Troll...

Avspark på Valhalla 19.00. Här är startelvan mo...

12-02-15
Dags för Änglarnas års...

Lördagen den 18 februari håller supporterklubbe...

12-02-15
Truppen mot FC Trollhä...

Dags för u21-premiär. Onsdag 19.00 väntar FC ...

12-02-14
Levande sittplats slutsåld

Läktarkonceptet ”Levande sittplats” är först ut...

12-02-14
Veckans program

Träningar – och match för både u21- och a-lag. ...

12-02-13 1 kommentarer
Vinst även i match 2

IFK Göteborgs u-trupp fortsätter att vända och ...

12-02-12
Seger mot Fredrikstad

3–1 mot Fredrikstad. Då var tränare Jens Wålema...

12-02-11
"Hjalle" och Logi i lands...

Islands nya förbundskapten, Lasse Lagerbäck, ha...

12-02-11
Populärt besök i shopen

Fredag eftermiddag fick Blåvittshopen celebert ...

12-02-10
Bara en vecka kvar...

Fotbollsveckan är över. En sista ledig helg på ...

12-02-10
Ny Norgesväng för u-tru...

IFK Göteborgs u-trupp är på väg till Norge. Två...

12-02-10
Många fina förmåner

Att vara medlem i IFK Göteborg är förenat med m...

12-02-10
Här är nyförvärvens nu...

Nu är det klart vilka siffror våra nya spelare ...

12-02-09
Sam i landslagsdebut

Sam Larsson har debuterat i P19-landslaget. Äve...

12-02-09
Fotboll – då njuter Nordin

Han var trött, men också spelglad. – Riktigt s...

12-02-08
Sista chansen att bli me...

Nu är det inte lång tid kvar innan vi stänger f...

12-02-08
Träffa Pontus och Nordin...

IFK Göteborgs nyförvärv Pontus Farnerud och Nor...

12-02-08 2 kommentarer
Nu kör vi!

IFK Göteborgs marknadschef Andrej Häggblad skri...

12-02-08 1 kommentarer
Fyll Valhalla redan nu

Vi närmar oss med stormsteg förfesterna på Valh...

12-02-08
Hem till kylan igen

I dag åker IFK Göteborg hem från Spanien. Tisda...

12-02-06
Sobralense segerskytt

Efter två strafförluster stod ett obesegrat Ros...

12-02-04
Startelvan mot Rosenborg

19.00 är det avspark mot Rosenborg i den avslut...

12-02-04
Farnerud klar för IFK Gö...

IFK Göteborg har gjort klart med ytterligare et...

12-02-03
Schysst kvällsföreställni...

Två träningar, sedan Mestalla och Valencia–Barc...

12-02-01
Bärkroths nya miljö

En stund efter onsdag lunch kom licensen från S...

12-02-01
Elmar till Randers

Elmar Bjarnason lämnar IFK Göteborg. Ny adress ...

12-01-31
Ny godkänd insats

Ett rejält spelövertag efter paus. Stark defens...

12-01-31
Här är kvällens startelva

Det blir några ändringar i startelvan jämfört m...

12-01-31
Boka ditt kalas redan nu

Det är inte så långt kvar nu tills allsvenskan ...

12-01-31
Se upp för Vrsic...

I kväll (19.00) spelar IFK Göteborg sin andra m...

12-01-31